Hardver – WLAN - AirLive Air3G


AirLive Air3G Internetu zna pristupiti putem klasičnih i mobilnih 3G mreža, no to nije njegova najzanimljivija karakteristika. Naime, ovaj se uređaj hvali izlaznom snagom od čitavog vata (maksimalno 27 dBm kad radi na standardu 802.11n, a 30 dBm za 802.11b/g), tj. sposobnošću pokrivanja bežičnim signalom mnogo većeg područja od usmjerivača standardne snage. Proizvođač govori o pokrivenosti u promjeru od jednog kilometra, no jasno je da se nečem takvome moguće približiti isključivo u idealnim uvjetima (čist radijski prostor, kroničan deficit zidova i drugih prepreka). U stvarnom se životu radi o vrijednostima od nekoliko stotina metara, no to je još uvijek više no dovoljno za potpuno obuhvaćanje kuće, ureda, katova hotela (podržana je hotspot autentifikacija) i ostalih okolina gdje bi drugi bežični routeri mogli iznevjeriti. Integraciju u potencijalno problematične okoline uvelike olakšava sposobnost napajanja putem PoE-a – rijetkost kod usmjerivača ove cijene.

Što se spomenute 3G/3.5G funkcionalnosti tiče, ona prije svega služi kao svojevrsna mjera sigurnosti jer Air3G umije izvesti automatski fail over sa svojeg žičnog sučelja na 3G (ili obratno; korisnik sâm određuje koja će metoda spajanja na Internet biti primarna). Vrijedi, međutim, spomenuti da 3G modul nije integriran u kućište uređaja, već ga je potrebno kupiti naknadno (u obzir dolaze isključivo USB izvedbe – popis podržanih modula može se pogledati na http://tinyurl.com/air3g-moduli).

Konfiguracija uređaja obavlja se unutar dobro organiziranog web sučelja koje, kako smo od AirLivea u novije doba navikli, ne oskudijeva mogućnostima – nudi se izbor bežičnog načina rada (klasično, AP, Client, WDS Bridge), namještanje ranije spomenute hotspot autentifikacije, detaljno podešavanje bežične sigurnosti (WDS, WPS) i koješta drugo.
Izvor: Bug.hr

Nema komentara:

Objavi komentar