Solarni kolektor s tlačnim integriranim spremnikom

Prosječno kućanstvo čak 80% električne energije troši za grijanje vode. Iz toga je vidljivo da se korištenjem besplatne sunčeve energije za grijanje potrošne vode mogu postići najveće uštede. U prosjeku član kućanstva troši 50L tople vode na dan. Jedan četvorni metar solarnih kolektora može proizvesti oko 750W topline koja se može iskoristiti za grijanje potrošne vode, dogrijavanje stambenog prostora ili bazena.

Slika 1. Solarni kolektor s integriranim spremnikom

Solarni sistem je veoma iskoristiv i za perilice rublja ili suđa koje se spajaju na toplu vodu te time znatno smanjuju potrošnju el.energije koja je potrebna za zagrijavanje vode.

Budući da su cijevi kolektora vakuumirane sprječava se gubitak topline čime ukazuje na učinkovitost kod velikih temperaturnih razlika gdje pločasti kolektori gube snagu.

Postoje dva tipa solarnih kolektora:
1) Solarni vakuumski cijevni kolektor sa integriranim spremnikom
2) Solarni vakuumski cijevni kolektor sa odvojenim spremnikom (SPLIT SISTEMI)

Slika 2. Split sustav s odvojenim spremnikom

Solarni vakuumski cijevni kolektor s integriranim spremnikom može imati tlačni i netlačni integrirani spremnik.

Tlačni spremnik radi na principu protoka vode pod visokim pritiskom. Pritisak ulaza javnog vodovoda jednak je izlazu na slavinama te nije potrebno solarni kolektor sa integriranim
spremnikom podignuti na uzvišeno mjesto Spremnik je uvijek pun vode. Za ovaj tip solarnih kolektora sa integriranim tlačnim spremnikom nije potreban elektroventil ili nivo ventil niti pumpa.

U vakuumskim grijaćim cijevima nalazi se "Heat pipe" - bakrena cijev napunjena sa brzo isparavajućom tekućinom . Vakuumska grijača cijev (kolektor) može zagrijati bakrenu grijaču glavu do 240°C. Nova tehnologija "Heat pipe" visoko efikasne grijače cijevi absorbiraju sunčevu energiju i prenose toplinu više od 92% te brže zagrijavaju vodu nego kod klasičnih vakuumskih grijačih cijevi. Prednost je što nema vode u vakuumskim grijačim cijevima te radi čak i u slučaju da je neka od grijačih cijevi razbijena te ne može doći do smrzavanja u grijačim cijevima.

Slika 3. Vakuumska grijača cijev

KARAKTERISTIKE solarnog kolektora s tlačnim integriranim spremnikom

-> Koristi specijalne „Heat-pipe “ visoko efikasne grijače cijevi. Radi na principu lako-hlapljive tekućine u bakrenim cjevčicama smještenim u fokus grijačih cijevi u visokom vakuumu. Postiže temperaturu grijaćih glava i do 240°C
-> Koristeći novu molekularnu nanotehnologiju, sjajno podiže absorpciju topline za 20%.
-> Ima veću sunčevu termalnu konverziju i postiže višu temperaturu vode.
-> Absorbira toplinu čak i po oblačnom vremenu , te zagrijava vodu i pri temperaturama ispod -10°C !
-> Otporno na tuču do 25mm
-> Radi čak u slučaju da je neka od grijačih cijevi razbijena
-> Unutarnji rezervoar izrađen od rostfraj čelika, vanjska obloga od rostfraj čelika.
-> Odlična poliuretanska izolacija debljine 55mm
-> Magnezij štapić protiv taloženja kamenca


Shema spajanja integriranog tlačnog spremnika


Predviđeno je spajanje bez nepovratnog ventila na ulazu. Kod širenja vode zbog zagrijavanja, povrat vode je u dolazni priključak. Zbog relativno sporih temperaturnih promijena pretpostavlja se da će se topla voda i puštati tijekom grijanja pa će eventualni povrat biti minimalan. Ako se koristi električni grijač, njegovo spajanje mora izvesti stručna osoba, imajući u vidu lokalne propise o zaštiti. Na ispust sigurnosnog ventila postaviti cijev, tako da se spriječi eventualno prskanje osoba i predmeta vrućom vodom!

Broj komentara: 6:

  1. Mi pruža Solarni kolektori uređaja i solarnih instalacija usluge za hvatanje sunčeve radijacije .

    OdgovoriIzbriši
  2. Baš sam kupila peć na pelete i tako se grijem. Zasad sam vrlo zadovoljna. Čula sam kako su solarni paneli jako korisni, pa tko zna.. Možda u budućnosti...

    OdgovoriIzbriši
  3. Kakve su šanse da skoknete do Mongolije, imam problem sa nekakvim kineskim bojlerom, samo 2 ulaza/izlaza, za ne vjerovati....

    OdgovoriIzbriši