Mobiteli koji se napajaju razgovorom


Brbljivi tinejdžeri mogli bi postati sljedeći svjetski izvor obnovljive energije. Znanstvenici iz Koreje uspjeli su pretvoriti glavni sastojak u kalamin losionu u materijal koji zvučne valove pretvara u električnu energiju.

Ovo otkriće moglo bi dovesti do tehnologije izrade panela koji bi mogli napajati mobilne telefone iz samih razgovora sudionika ili pak do velike električne mreže napajane bukom koja dopire s prometnica na kojima vladaju gužve, piše Discovery.com.

"Baš kao što govornici transformiraju električne signale u zvuk, moguć je i suprotan proces - pretvaranje zvuka u izvor električne energije", rekli su Young Jun Park i Sang-Woo Kim, dvoje autora znanstvenog članka koji je objavljen u časopisu Advanced Materials.

"Energija zvuka može se koristiti za razne primjene, uključujući mobitele koji se mogu puniti za vrijeme razgovora i zvučne izolacijske zidove u blizini autocesta koji proizvode električnu energiju iz zvuka prolaska vozila", navode ovi autori.

Sabiranje energije iz telefonskih poziva i prolazećih automobila temelji se na tzv. piezoelektričnim materijalima. Kad se savije, piezoelektrični materijal pretvara mehaničku energiju u električnu energiju.

Postoje mnogi materijali koji su piezoelektrični: šećer od šećerne trske, kvarc, pa čak i sušene kosti stvaraju električni naboj kada su pod pritiskom. Već desetljećima znanstvenici "pumpaju" elektricitet u piezoelektrične materijale za upotrebu u senzorima za okoliš, u zvučnicima i drugim uređajima.

Tijekom posljednjih nekoliko godina, znanstvenici su napravili veliki korak prema dobivanju električne energije iz piezoelektričnih uređaja. Većina tih uređaja, koji još nisu dostupni za kupovinu običnim potrošačima, generirati će energiju kada osoba šeta, trči ili u ovom slučaju - govori.

Korejski znanstvenici, međutim, žele iskoristiti drugačiju vrst izvora električne energije - zvučne valove.

Koristeći cink oksid, glavni sastojak u kalamin losionu, Young Jun Park, Sang-Woo Kim i njihove kolege stvorili su polje nanožica ("kvantne žice") u sendviču između dvije elektrode.

Istraživači su potom gađali taj sendvič sa zvučnim valovima, koji na 100 decibela i nisu tako glasni kao rock koncert. Odnosno tehnologija zasada radi samo na 100 decibela, dok je normalan razgovor snage oko 60-70 decibela.

Zvučni valovi proizveli su blagu električnu struju od 50 millivolti. Prosječnom mobitelu treba nekoliko volti za rad, nekoliko puta više nego što snagu ova tehnologija trenutačno može proizvesti.

Korejski znanstvenici se slažu: 50 millivolti nije mnogo, međutim njihovo istraživanje dokazuje koncept. Kako dalje budu napredovali u istraživanju, oni se nadaju da će dobiti veću izlaznu snagu.

Izvor: Net.hr

Nema komentara:

Objavi komentar