Ovo je pitanje koje muči mnoge mlade obitelji. Ovdje objavljujemo jedan zanimljiv post na grupi: hr.rec. samogradnja od korisnika Djure. Prenosimo njegova iskustva.
"Prije par godina sam trebao graditi montažnu kuću. Na kraju sam ipak kupio klasičnu jer nisam uspio dobiti građevinsku dozvolu, a u međuvremenu mi se pružila dobra prilika za kupnju postojeće kuće koju jednostavno nisam mogao propustiti.
Nemam iskustvo iz prve ruke, ali nakon gotovo 2 godine raspitivanja, gledanja i razgovora s drugim ljudima koji imaju montazne kuce ipak imam podosta znanja. Evo ti nekih pluseva i minusa pa ti sam donesi sud.
Plus:
- Montažne kuće po pitanju izolacijskih svojstava su nekoliko stepenica iznad zidane gradnje. Kojim god energentom da se odlučiš grijati, račun za grijanje i klimu će ti biti znatno smanjeni.
- Montažna gradnja je puno brže useljiva od klasične. U zidanu kuću možeš useliti najmanje godinu i pol do 2 godine nakon početka gradnje jer osim što gradnja traje, kuća dugo ima i vlagu u sebi koja se mora posušiti. U montažnu kuću useljavaš prosječno 30 dana nakon početka radova.
- Montažna kuća je puno otpornija na potrese od klasične jer je cijela napravljena od fleksibilnih materijala.
- Montažnu kuću ako tako odlučiš možeš gotovo cijelu napraviti od 100% prirodnih materijala jer je po nekim istraživanjima puno zdravije živjeti u takvoj kući.
- Ako imaš samo graditeljske vještine, ponešto stolarskog ili nekog drvodjelskog znanja, dovoljno vremena i puno dobre volje, montažnu kuću možeš napraviti sam ili uz minimalnu pomoć majstora. I u konačnici to može biti puno jeftinije od ijedne zidane kuće.
- Montažnu kuću ako dobro napraviš i središ, vizualno ne možeš razlikovati od zidane kuće.
Minus:
- Montažna kuća je manje otporna na elementarne nepogode tipa uragani, tornado i slično od klasične gradnje (američki sindrom) mada to kod nas baš i nije primjenjivo s obzirom da kod nas baš i nema tornada, a niti uragana. Doduše ne znam iz prve ruke kako bi montažna kuća izdržala u npr. Senju. Vjerojatno bi izdržala ali bi s vremenom popucali spojevi knaufa i slično zbog velikih naprezanja uslijed jakog vjetra.
- Montažna gradnja nije za plavna područja. Ako ti voda poplavi zidanu kuću, imaš godinu dana sušenja iste, mjenjanja parketa, malerskih poslova i slično ali kuća sama po sebi je i dalje potpuno upotrebljiva. Ako ti poplavi montažna, možda bi je i mogao posušiti ali ona više nikad neće biti ista jer drvo i voda baš i ne idu skupa isto kao i vuna.
- Za gradnju montažne kuće je teže dobiti kredit. To je neka blesava politika naših banaka jer one se valjda boje da ako ne budeš mogao vračati kredit da ćeš kuću rastaviti i nekamo odnijeti
- Montažna kuća traje manje od zidane. Zidana kuća ima deklariranu trajnost cca .100 godina ali mislim da bez problema može izdržati i duplo toliko ako su korišteni kvalitetni materijali. Montažna traje max. 100 godina kakve god materijale da koristiš. Mada ja niti tu ne vidim neki veliki problem jer kuću kad gradiš, gradiš za sebe, a ne za svoju praunučad.
- Kod gradnje montažne kuće, ako odlučiš kompletno je raditi od drveta a ne oblagati je termo fasadom ili fermacelom postoji mogućnost da ti se glodavci nasele u zidove jer oni mogu pregristi drvo, dok kod zidane kuće to je gotovo nemoguće. Doduše i to je vrlo diskutabilna tema jer ženina baka je veći dio svog života živjela u drvenoj kući od hrastovih elemenata i nikad nije nijedan miš pregrizao zid i ušao u kuću tim putem.
Moje mišljenje o montažnim kućama je da su to odlične kuće s obzirom da živimo u relativno mirnom području gdje nema tornada, uragana, snježnih lavina, velikih poplava i slično a s obzirom da cijene energenata idu u nebo montažne kuće postaju sve zanimljivije. Ali ako misliš graditi kuću u kojoj ćeš živjeti do kraja života i poslije je ostaviti djeci onda bolje se primi zidane gradnje."
Zanimljiv način gradnje, zanima me da li ovakva vrsta kuća ima nekih nedostataka ako se oblaže termo fasadom?
OdgovoriIzbrišiprodaja stanova Zagreb
Inercija i zidane kuće su u mozgovima većine ljudi. Iz tog razlgoa, oni uglavnom imaju više poverenja u klasično zidane kuće, zbog njihove trajnosti. Međutim, nauka i tehnologija napreduju ubrzano i ruše te mitove. U izgradnji montažnih objekata koriste se savremeni materijali, koji nam omogućavaju bolju iskorišćenost prostora i kvalitet stanovanja, a pri tome su manje štetni za životnu sredinu. Nekada su se kuće gradile tako da ostanu potomcima i da u njima žive naredne generacije. Danas bi više trebalo da razmišljamo o tome da im ostavimo očuvanu životnu sredinu, a da nove generacije same nađu svoje mesto pod suncem i na njemu sagrade svoj dom.
OdgovoriIzbrišiUpravo je ekonomski faktor razlog popularnosti montažnih kuća. Ovo su samo neke od stranica na kojima se vide tipovi montažnih kuća.
Pozdravljeni, iščete posojilo z nizkimi obrestmi, ki ga potrebujete za posojilo, da bi začeli svoje podjetje, ste videli pravo podjetje z našim podjetjem, s katerim lahko brezplačno dobite posojilo, nam prijazno nam pošljete na {loanforallservice @ gmail. com} ali whatsapp nam na + 1 443 281 3404
OdgovoriIzbriši