Hrana nema drugačiji okus jer nije riječ o nikakvom zračenju hrane već o rotirajučem magnetnom polju koje generira toplinu direktno u dnu posude. Dakle, riječ je o klasičnom elektro magnetskom polju koje nije ni na koji način štetno. Kuhanje je puno brže nego na drugim sistemima kuhanja (npr džezmu vode za kavu možeš zakuhati za cca 1 minutu dok ti se npr grijača ploča u tom vremenu tek na pola zagrije.
Sigurnost je također na strani indukcije jer svaka ploča ima senzor da li je lonac na ploči i čim makneš lonac, ploča se automatski gasi. Indukcija također ima i sigurnosni element protiv zapaljenja ulja ukoliko zaboraviš ugasiti ploču nakon pečenja krumpira. Ukoliko detektira da je temperatura lonca iznad (mislim da 280'c) ona se također automatski gasi.
Slika 1. Indukcijska ploča u kuhinji
Takve ploče uglavnom imaju i neke zanimljive dodatke, tipa tajmera koji poriktaš da ti se ploča automatski ugasi nakon vremena koje ti poriktaš (idealno za zaboravne poput mene :-)). Neke imaju i dodatne programe poput programa za kuhanje juhe, kuhanje mlijeka i slično. Ali sve te beneficije imaju i svoju cijenu. Dok klasičnu električnu ili plinsku ploču možeš kupiti već za par stotina kuna indukcijske koštaju od 3.000 kn pa na više.
Slika 2. Indukcijsko kuhalo
Također uz indukciju zaboravi lonce od aluminija, bakra ili nekakvih legura. Isključivo željezni lonci ili lonci koji su u startu predviđeni za rad na indukciji. To možeš provjeriti tako da uzmeš magnet i staviš ga na lonac. Ako se magnet primi za lonac taj lonac ide na indukciju. Ovo govorim iz prve ruke jer na indukciji kuham već cca. 3 godine i ne bi se više nikad vratio ni na jedan drugi sistem kuhanja.
Točno je sve napisano. Ali mene muči pitanje posuđa. WMF, AMC, ZEPTER, i slične marke zaista funkcionira besprijekorno i ne gasi se. Npr. aluminijske tave na kojima je na dnu željezna podloga s rupicama gase se dok npr. pečete palačinke. Čula sam da to posuđe s vremenom pokvari i ploču. Kako nemam dovoljno stručnog znanja molim nekoga da me poduči.
OdgovoriIzbriši