Stranice

Upravljanje LED diodama

Ovaj primjer pokazuje nam na koji način možemo izvode mikrokontrolera korisiti kao izlazne te pomoću njih uključivati i isključivati nekoliko LED dioda.

Slika 1. Grafički prikaz spajanja na prototipnoj pločici

Slika 2. Električna shema

Tri LED diode spojili smo na izvode mikrokotrolera s oznakama 8,9 i 10. Zbog ograničavanja struje ispred LED diode spojili smo predotpornike vrijednosti 330 Ohma. Cilj ovog primjera je prikazati način podešavanja izvoda u izlazni režim rada te upravljati LED diodama.

Slika 3. Arduino programski paket

Osnovno okruženje Arduino programskog paketa izgleda kao na gornjoj slici. Vidimo da kod stvaranja novog programa za mikrokotroler programski paket odmah nudi osnovnu strukturu u koju upisujemo naš kod. Programi pisani za Arduino mikrokotrolere nazivaju se sketchevi. Svaki sketch se sastoji od dvaju dijelova – setup dio i loop dio.

Setup dio koda se izvodi samo jednom na početku izvođenja sketcha i u njega upisujemo početne postavke koje su nam potrebne za rad s mikrokotrolerom za pojedini sketch. Loop dio se izvodi nakon setup dijela i on se izvodi cijelo vrijeme dok se mikrokotroler ne resetira ili isključi iz napajanja. U loop dio upisujemo većinu koda mikrokotrolera i tu zapravo definiramo što mikrokotroler radi.

Upišimo sljedeći sketch u Arduino IDE.


Prvi dio koda označen zelenom bojom definira varijablu nazvanu led1 i postavlja u nju vrijednost 8. Ovo služi kako bismo kasnije kroz sketch mogli koristiti naziv led1 umjesto da koristimo brojčanu oznaku izvoda (8). Jednostavnije, ovo nam govori da smo led diodu spojili na izvod broj 8.

Drugi dio koda označen plavom bojom postavlja režim rada izvoda mikrokotrolera. U ovom slučaju izvod led1 postavljen je u OUTPUT odnosno izlazni režim rada. Izvod smo postavili u izlazni režim rada jer njime želimo uključivati i iskuljučivati LED diodu koja je na njega spojena. Naredba prima dva argumenta – prvi označava za koji izvod dajemo naredbu (u ovom slučaju za izvod led1 odnosno izvod 8), a drugi označava želimo li izvod postaviti u ulazni ili izlazni režim rada.

Treći dio koda označen crvenom bojom je glavni dio koda u kojemu definiramo što želimo da mikrokontroler radi. U ovom primjeru želimo uključivati i isključivati LED diode. Za to će nam poslužiti naredba digitalWrite, koja postavlja izvod mikrokontrolera u određeno logičko stanje – visoko ili nisko. Kada izvod postavimo u visoko stanje (HIGH) led dioda koja je spojena na njega će se uključiti a kada izvod postavimo u nisko stanje LED diode će se isključiti.

Naredba delay() nam omogućava čekanje pri izvođenju sketcha i u nju upisujemo broj milisekundi za čekanje. U našem slučaju delay(1000) daje nam čekanje od 1000ms odnosno jedne sekunde. Kako se kod u dijelu loop ciklički vrti vidimo da smo ovim sketchom postigli blinkanje jedne led diode.

POVEZNICE:

Kako započeti rad s mikrokontolerom?
Upravljanje LED diodama
Blink na 3 LED diode
Trčeće svijetlo - verzija 1
Trčeće svijetlo - verzija 2

Nema komentara:

Objavi komentar